ورود / ثبت نام
پروفایل سوابق سفارش خروج

دسته بندی کالاها

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید

شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید
0 تومان
پیگیری سفارش


اکثر افراد حتما تابحال اسامی همانند قهوه فرانسه ، قهوه ترک ، قهوه اسپرسو و بسیاری از نام‌های دیگر مانند آمریکانو و موارد مشابه دیگر را در منوی کافه‌ها بسیار مشاهده کرده‌اند و سوالی که با مشاهده این نام ها در ذهن شما بوجود خواهد آمد تفاوت این نوع قهوه ها با یکدیگر هست!

در این مقاله به بررسی سه نوع اصلی قهوه شامل؛ قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه و قهوه ترک و روش دم آوری و درجه آسیاب مورد نیاز برای تهیه این قهوه ها می‌پردازیم.

در ابتدا و قبل از بیان تفاوت انواع قهوه اسپرسو، فرانسه و ترک لازم است بدانید که نام‌های قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک تنها به روش تهیه‌ قهوه و درجه آسیاب آنها اشاره دارد و در نوع قهوه مصرفی شما تفاوتی ایجاد نمی‌کند. یعنی هنگامی که شما می‌خواهید قهوه تهیه کنید مهم نیست که کدام نوع قهوه را می‌خواهید تهیه کنید، بلکه باید بر اساس سلیقه خود یکی از انواع قهوه عربیکا و قهوه روبوستا را خریداری نمایید. سپس از فروشنده بخواهید که آسیاب قهوه را متناسب با روش تهیه قهوه و ابزار دم آوری شما آسیاب کند.

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در چیست؟

در اولین قدم به بررسی تفاوت میان قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم. تفاوت قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو تنها در روش دم آوری، ابزار دم آوری قهوه و درجه آسیاب قهوه آنها مربوط است که در نتیجه‌ تفاوت این موارد باعث می‌شود قهوه‌ به دست آمده با استفاده از روش اسپرسو سنگین‌تر از قهوه فرانسه باشد.

پس آموختیم که اولین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه روش دم‌آوری قهوه است. روش دم‌آوری قهوه اسپرسو نسبت به روش دم‌آوری قهوه فرانسه کمی پیچیده‌تر است.

دومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در ابزار تهیه قهوه است. قهوه‌ اسپرسو با استفاده از ابزارهایی مانند موکاپات و دستگاه اسپرسوساز برقی و قهوه فرانسه به وسیله ابزارهایی مانند فرنچ پرس و دستگاه فرانسه ساز تهیه می‌شود.

سومین تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در درجه آسیاب پودر قهوه بکار رفته شده است. ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو به درجه آسیاب ریزتری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه نیاز دارند.

ابزارهای تهیه‌ قهوه اسپرسو با استفاده از فشار بخار آب کار می‌کنند؛ به همین دلیل در هنگام تهیه قهوه و عصاره گیری، سطح پودر قهوه بیشتر در معرض فشار بخار آب قرار گرفته و عصاره بیشتری از آن خارج می‌شود. یکی از دلایلی که قهوه اسپرسو، عصاره قوی‌تر و سنگین‌تری نسبت به قهوه فرانسه دارد همین موضوع است.

با توجه به موارد بیان شده باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر به قهوه‌ای با طعم خاص و یا میزان کافئین مشخصی علاقه دارید باید به نوع دان و یا پودر قهوه‌ای که تهیه می‌کنید دقت بیشتری داشته باشید و ابزار و روش تهیه قهوه در این مورد تاثیر کمتری دارد.

بعنوان مثال اگر شما علاقمند به قهوه‌ای با تلخی زیاد و کافئین زیاد هستید بهتر است از قهوه روبوستا استفاده کنید و پس از انتخاب نوع دان قهوه از بین انواع مختلف دان‌های قهوه روبوستا (اعم از ویتنام، اندونزی و موارد دیگر) براساس دستگاه و ابزاری که در اختیار دارید از فروشنده بخواهید دان قهوه را برای شما آسیاب کند. البته همانطور که در بالا اشاره شد ابزارهای تهیه قهوه اسپرسو عصاره قوی‌تری نسبت به ابزارهای تهیه قهوه فرانسه تولید می‌کنند، اما تاثیر عصاره به مراتب کمتر از نوع پودر قهوه بکار رفته است.

پس با توجه به این موارد که بیان شد، عبارت "قهوه فرانسه می‌خواهم" و یا "قهوه اسپرسو می‌خواهم" هنگام خرید قهوه اشتباه است و به جای این عبارات بهتر است از فروشنده پودر و یا دان قهوه‌ای که با ذائقه شما سازگار است را بخواهید.

اگر شما به قهوه‌ای با تلخی متوسط و ترشی متوسط علاقه‌مند هستید بهتر است از قهوه‌ ترکیبی 50% عربیکا و 50% روبوستا استفاده نمایید. این قهوه ترکیبی برابر از قهوه عربیکا و روبوستا است.

حال که شما قهوه‌ مورد نظر خود را انتخاب کردید با توجه به نوع وسیله دم آوری خود قادر خواهید بود که قهوه‌های فرانسه و اسپرسو را تهیه کنید؛ که تفاوت این دو نوع قهوه در ابزار تهیه قهوه و درجه آسیاب و عصاره‌ حاصل است.

بصورت خیلی خلاصه درجه آسیاب قهوه برای تهیه انواع قهوه را بیان کنیم؛ ترتیب میزان آسیاب قهوه و یا تفاوت آسیاب قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو به شرح زیر است:

فرنچ پرس: آسیاب درشت

اسپرسو: آسیاب ریزتر نسبت به فرانسه

تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در چیست؟

تفاوت قهوه ترک با قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه در چیست؟

در ابتدا این مقاله به تفاوت قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه پرداختیم در این قسمت از مقاله به بررسی فرق میان قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو می‌پردازیم.

اولین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو هم مانند آنچه در بالا شرح داده شد در روش تهیه قهوه است. روش تهیه قهوه ترک بسیار ساده‌تر از دو روش تهیه و دم آوری قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه است. برای تهیه قهوه ترک تنها کافی است که پودر قهوه را با آب مخلوط کنید و در جازوه ( جزوه ) بریزید و بر روی حرارت ملایم گاز قرار دهید.

دومین تفاوت قهوه ترک با قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو در ابزار تهیه قهوه است. همانطور که در بالا شرح داده شد برای تهیه قهوه اسپرسو از دستگاه اسپرسوساز برقی یا موکاپات و برای تهیه قهوه فرانسه از دستگاه قهوه ساز فرانسه‌ یا فرنچ پرس استفاده می‌شود. اما ابزار تهیه قهوه ترک برخلاف این دو نوع قهوه خیلی ساده است و برای تهیه قهوه ترک داشتن یک قهوه جوش یا جزوه کافی است.

سومین تفاوت بین قهوه اسپرسو، قهوه فرانسه و قهوه ترک در میزان درجه آسیاب پودر قهوه است. پودر قهوه ترک برخلاف قهوه اسپرسو و قهوه فرانسه درجه آسیاب ریزتری دارد؛ یعنی ریزترین درجه آسیاب قهوه متعلق به قهوه ترک است.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان شد، تفاوت دیگری که قهوه ترک با سایر قهوه‌ها دارد؛ وجود پودر قهوه در داخل نوشیدنی است. در قهوه فرانسه و قهوه اسپرسو از فیلتر و یا صافی برای جلوگیری از ورود پودر قهوه به داخل فنجان استفاده می‌شود؛ اما در قهوه ترک پودر قهوه در داخل فنجان ریخته می‌شود زیرا پودر قهوه‌ای که داخل فنجان ریخته می‌شود ته‌نشین شده و پس از مصرف قهوه، مقداری از آن در انتهای فنجان باقی می‌ماند و این پودر قهوه ته‌نشین شده همان چیزی است که با آن فال قهوه گرفته می‌شود.

آموزش تصویری درجه آسیاب مناسب برای انواع دستگاه قهوه ساز


test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test

test
test